Pokud naleznete volně pobíhajícího psa, zavolejte prosím odchytovou službu Městské policie.

Telefon Městská policie Praha: 220 025 916

Databáze nalezených a ztracených psů zde.

NÍŽE NALEZNETE PODROBNĚJŠÍ POSTUP-PÁR RAD, JAK SE ZACHOVAT
Čerpáno z www stránek Národního registru majitelů zvířat.

Nalezené zvíře – co dělat, aby se pes dostal co nejdříve zpět k majiteli

Přidal se k Vám na procházce pes a majitel není v dohledu? Přečtěte si několik tipů, abyste za svou snahu pomoci byli opravdu pochváleni.
Počkejte na majitele. Pokud se k Vám přidal pes a nevidíte majitele, zkuste nejprve 5 – 10 minut počkat na místě – možná je majitel jen pomalejší než jeho kamarád nebo si odskočil do nedalekého obchodu a pes mezitím prozkoumává okolí. Poté zvažujte další kroky.
Najděte telefonní číslo na obojku. Jestliže je pes přátelský a nechá se pohladit, podívejte se, zda nemá na obojku známku nebo patronu či jinou schránku s telefonním číslem majitele. Ano? Pak zkuste majitele kontaktovat sami.
Zjistěte číslo čipu. Pejska bez jakéhokoliv označení, který je ochoten jít s vámi, vezměte do nejbližší veterinární ordinace nebo na služebnu Městské policie. Veterinární lékař nebo strážník čtečkou načte číslo mikročipu. Číslo mikročipu neprodleně sdělte operátorům Národního registru majitelů zvířat na tel. 602 611 053. Operátor obratem zprostředkuje kontakt s majitelem zvířete. Nečekejte až na další pracovní den. Operátoři jsou Vám k dispozici 24 hodin denně včetně víkendů a svátků a majitel mezitím zřejmě svého pejska marně hledá.
Zavolejte Městskou polici nebo obecní úřad. Pejska jste nalezli ale nejste si jisti jeho reakcí, nemůžete nebo nechcete za něj sami převzít zodpovědnost? Zavolejte Městskou policii nebo kontaktuje městský či obecní úřad. Obec má zákonem stanovenou povinnost postarat se o nalezenou věc (tedy i o nalezené zvíře). Strážníci psa na místě převezmou a předají do příslušného útulku. Pokud se obec o zvíře odmítne postarat (platí především pro malé obce), kontaktujte Policii ČR a požádejte je o asistenci, neboť volně pobíhající pes může ohrožovat lidi nebo představovat nebezpečí pro motoristy.
Špinavý pes nemusí být opuštěný pes. Neposuzujte nalezeného pejska pouze podle vzhledu. To, že je špinavý, zacuchaný a pohublý ještě neznamená, že se ho majitel zbavil. Několikadenní pobyt v mrazivém počasí a sněhové břečce udělá psího bezdomovce i z výstavního šampióna. Vždy se tedy pokuste zjistit identitu nalezeného zvířete.
Neodvážejte psa z místa nálezu. Bydlíte desítky kilometrů od místa, kde Vám pejsek málem vběhl pod kola nebo kde s k vám „přidal“? I když nechcete nechat nalezence v útulku, nedoporučujeme jeho odvezení z místa nálezu. Majitel, který svého psa hledá, může být nepříjemně překvapen, pokud si pro psa, který utekl ze zahrady, pojede přes půl republiky.
Informujte o nálezu obec. Pokud si pejska ponecháte v dočasné péči do doby, kdy se přihlásí jeho majitel, nezapomeňte na svoji povinnost oznámit nález obci, kde jste pejska nalezli. Splníte tak svoji zákonnou povinnost a předejdete případnému nedorozumění s majitelem.
Jako nálezce máte nárok na náhradu přiměřených nákladů, které Vám s péčí o nalezence vznikly. Mějte však na paměti, že péče v luxusním kosmetickém salónu nemusí být majitelem akceptována jako přiměřená. Navíc nikdy nevíte, kdy budete sami svého pejska vyzvedávat u poctivých nálezců.