Nádobový sběr rostlinného bioodpadu na území hlavního města-informace naleznete zde.
Hnědá BIOpopelnice
Vy možná ještě ne, ale přes 13 000 pražských domácností už ano. Chcete ji? Pokud jste vlastník nemovitosti, sdružení vlastníků, bytové družstvo apod., stačí vyplnit a odeslat formulář, který najdete na https://bio.praha.eu/formular/. Jako běžný nájemník požádejte o objednání BIOpopelnice povolanou osobu. Svoz bioodpadu je pro vlastníky nemovitostí volitelný a poplatek za svoz je nastaven v podobném režimu jako starý známý poplatek za směsný komunální odpad. Plátcem poplatku je vlastník nemovitosti. Celé to má také finanční výhodu. BIOpopelnice vám navíc totiž sníží poplatky za odvoz odpadu. Po převzetí služby pod Magistrát hl. m. Prahy je pro vlastníky nemovitostí, kteří již nyní využívají BIOpopelnici, cena snížena o 50 % oproti cenám z loňského roku. Zároveň je umožněno vlastníkům nemovitostí objednat si kromě četností svozu 1x za 14 dní i častější odvoz, a to 1x nebo 2x týdně.
Poplatek za svoz bioodpadu za měsíc v Kč
Četnost obsluhy/objem nádoby 1x za 2 týdny 1x za týden 2x za týden
120 litrů 56 112 224
240 litrů 90 179 359
Nenechte živiny odlétat komínem
Nezdá se to, ale rostlinný odpad tvoří až 20 % obsahu běžných popelnic. Pětina odpadků, které by ještě mohly posloužit ozdravení ovzduší, končí ve spalovně… Topivo je to ale mizerné, špatně hoří. Živiny vyletí bez užitku komínem. Čistý separovaný bioodpad je svážen do kompostáren v Praze a Středočeském kraji a dál slouží jako hnojivo. Pražská zeleň proto bude jen vzkvétat. A zkvalitnění zeleně, a tedy i životního prostředí, znamená zkvalitnění života nás všech.
Do kompostu s ním!
Kompostování je proces aerobní. Jedná se o rozklad materiálu pomocí celé řady organismů, pro které je organický materiál potravou. Celý proces spočívá v tom, že mikrobům a drobným půdním živočichům, jako jsou například žížaly, jsou v kompostárnách dopřány ideální podmínky pro to, aby přeměnily organické látky na kompost. Výsledný produkt obsahuje především humus, nedocenitelnou surovinu. Humus v půdě zadržuje vodu, zachycuje zdraví škodlivé látky a vyrovnává kyselost. Humus i ostatní půdní organická hmota zvyšuje kyprost, soudržnost a udržuje ideální skladbu mikrobů v půdě. Pokud proces kompostování správně probíhá, kompost nezapáchá.
Neutopme se v odpadcích
Je tu i další důvod, proč třídit: Neustále rostoucí množství směsného odpadu. Odkládání BIOodpadu do BIOpopelnic skutečně dokáže zmenšit objem pražských odpadků o už zmíněnou pětinu. Což je dost, aby to za pořízení BIOpopelnice a pár kroků navíc stálo.
Je to snadné!
Abyste věděli, co do BIOpopelnice na rostlinný odpad patří a co ne, nabízíme vám přehledný seznam. Je to snadné, ale je třeba dávat dobrý pozor. Některý odpad, který se na první pohled jeví jako žádoucí, do BIOpopelnice nepatří. Jedná se například o zbytky odpadu, který obsahuje suroviny živočišného původu. Dále do BIOpopelnice nepatří, možná pro někoho překvapivě, také podestýlky domácích zvířat včetně exkrementů.
ANO
· zbytky ovoce a zeleniny, slupky (včetně citrusových plodů)
- čajové sáčky, kávové sedliny včetně papírových filtrů
- květiny (BEZ celofánu, šňůrky a květináče)
- tráva, plevel, drny se zeminou
- košťály a celé rostliny, zbytky rostlin
- listí
- větve keřů i stromů
- piliny, hobliny, kůra, štěpka
- seno, sláma
- vychladlý popel ze spalování dřeva
NE
- maso, masové omáčky, vývary, kosti, kůže
- mléčné výrobky
- vajíčka (včetně skořápek)
- zbytky obsahující suroviny živočišného původu
- prošlé pečivo, těstoviny, knedlíky
- skořápky z ořechů, pecky z ovoce
- jedlý olej a tuk
- zvířecí exkrementy
- peří, chlupy, vlasy
- uhynulá zvířata
- znečištěné piliny, hobliny, kůra, štěpka
- nebezpečné odpady
- obalové materiály
- vlhčené ubrousky
webové stránky: https://bioodpad.praha.eu/
e-mail: bioodpad@praha.eu, bio@psas.cz
registrační formulář: https://bio.praha.eu/formular/